Här är nomineringarna till The Game Awards 2019

Blogg

Geoff Keighley och gänget bakom The Game Awards presenterade igår samtliga nomineringar för årets upplaga. Under årets The Game Awards kommer det delas ut priser i totalt 29 kategorier och utöver detta kommer det även, precis som tidigare år, presenteras en hel del spelnyheter. Ser man till nomineringarna ser det ut att bli en kamp mellan Death Stranding och Control över vem som tar hem flest priser. Death Stranding har totalt åtta nomineringar, och Control har sju.

I den prestigefulla kategorin ”Game of the Year” är de nominerade spelen Control, Death Stranding, Super Smash Bros, Resident Evil 2, Sekiro: Shadows Die Twice samt The Outer Worlds.

Röstningen är nu öppen så det är bara att hoppa vidare till The Game Awards hemsida och lägga din röst.

    Nedan hittar ni reprisen av livesändningen där alla nomineringar presenterades, samt lista i ren text.

    The Game Awards kommer går av stapeln fredag 13 december, kl. 02.30 svensk tid.

     

    Game of the Year

    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai-Namco/Sora/Nintendo)
    Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Game Direction

    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)

    Best Narrative

    A Plague Tale: Innocence (Asobo/Focus Home)
    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Disco Elysium (ZA/UM)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Art Direction

    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Gris (Nomada Studio/Devolver)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)

    Best Score/Music

    Cadence of Hyrule (Brace Yourself Games/Nintendo)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Devil May Cry 5 (Capcom)
    Kingdom Hearts III (Square Enix)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)

    Best Audio Design

    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
    Resident Evil 2 (Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

    Best Performance

    Ashly Burch as Parvati Holcomb, The Outer Worlds
    Courtney Hope as Jesse Faden, Control
    Laura Bailey as Kait Diaz, Gears 5
    Mads Mikkelsen as Cliff, Death Stranding
    Matthew Porretta as Dr. Casper Darling, Control
    Norman Reedus as Sam Porter Bridges, Death Stranding

    Games for Impact

    Concrete Genie (Pixelopus/SIE)
    Gris (Nomada Studio/Devolver)
    Kind Words (Popcannibal)
    Life is Strange 2 (Dontnod/Square Enix)
    Sea of Solitude (Jo-Mei Games/EA)

    Best Ongoing Game

    Apex Legends (Respawn)
    Destiny 2 (Bungie)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Fortnite (Epic Games)
    Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

    Best Independent Game

    Baba Is You (Hempuli)
    Disco Elysium (ZA/UM)
    Katana ZERO (Askiisoft/Devoler)
    Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)
    Untitled Goose Game (House House/Panic)

    Best Mobile Game

    Call of Duty: Mobile (TiMi Studios/Activision)
    GRINDSTONE (Capybara Games)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
    Sky: Children of Light (Thatgamecompany)
    What the Golf? (Tribland)

    Best Community Support

    Apex Legends (Respawn/EA)
    Destiny 2 (Bungie)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Fortnite (Epic Games)
    Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

    Best VR/AR Game

    Asgard’s Wrath (Sanzaru Games/Oculus Studios)
    Blood & Truth (SIE London Studio/SIE)
    Beat Saber (Beat Games)
    No Man’s Sky (Hello Games)
    Trover Saves the Universe (Squanch Games)

    Best Action Game

    Apex Legends (Respawn/EA)
    Astral Chain (Platinum Games/Nintendo)
    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Devil May Cry 5 (Capcom/Capcom)
    Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
    Metro Exodus (4A Games/Deep Silver)

    Best Action/Adventure Game

    Borderlands 3 (Gearbox/2K)
    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Resident Evil 2 (Capcom)
    The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

    Best RPG

    Disco Elysium (ZA/UM)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Kingdom Hearts III (Square Enix)
    Monster Hunter World: Iceborne (Capcom)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Fighting Game

    Dead or Alive 6 (Team Ninja/Koei Tecmo)
    Jump Force (Spike Chunsoft/Bandai Namco)
    Mortal Kombat 11 (NetherRealm/WBIE)
    Samurai Showdown (SNK/Athlon)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)

    Best Family Game

    Luigi’s Mansion 3 (Next Level Games/Nintendo)
    Ring Fit Adventure (Nintendo EPD/Nintendo)
    Super Mario Maker 2 (Nintendo EPD/Nintendo)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)
    Yoshi’s Crafted World (Good-Feel/Nintendo)

    Best Strategy Game

    Age of Wonders: Planetfall (Triumph Studios/Paradox)
    Anno 1800 (Blue Byte/Ubisoft)
    Fire Emblem: Three Houses (Intelligent Systems/Koei Tecmo/Nintendo)
    Total War: Three Kingdoms (Creative Assembly/Sega)
    Tropico 6 (Limbic Entertainment/Kalypso Media)
    Wargroove (Chucklefish)

    Best Sports/Racing Game

    Crash Team Racing Nitro-Fueled (Beenox/Activision)
    DiRT Rally 2.0 (Codemasters)
    eFootball Pro Evolution Soccer 2020 (PES Productions/Konami)
    F1 2019 (Codemasters)
    FIFA 20 (EA Sports)

    Best Multiplayer Game

    Apex Legends (Respawn/EA)
    Borderlands 3 (Gearbox/2K)
    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Tetris 99 (Arika/Nintendo)
    Tom Clancy’s The Division 2 (Massive Entertainment/Ubisoft)

    Fresh Indie Game

    ZA/UM for Disco Elysium
    Nomada Studio for Gris
    DeadToast Entertainment for My Friend Pedro
    Mobius Digital for Outer Wilds
    Mega Crit for Slay the Spire
    House House for Untitled Goose Game

    Content Creator of the Year

    Courage – Jack Dunlop
    Dr. Lupo – Benjamin Lupo
    Ewok – Soleil Wheeler
    Grefg – David Martínez
    Shroud – Michael Grzesiek

    Best Esports Game

    Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
    DOTA2 (Valve)
    Fortnite (Epic Games)
    League of Legends (Riot Games)
    Overwatch (Blizzard)

    Best Esports Player

    Kyle ‘Bugha’ Giersdorf (Immortals, Fortnite)
    Lee ‘Faker’ Sang-hyeok (SK Telecom, League of Legends)
    Luka ‘Perkz’ Perkovic (G2 Esports, League of Legends)
    Oleksandr ‘S1mple’ Kostyliev (Natus Vincere, CSGO)
    Jay ‘Sinatraa’ Won (SF Shock, Overwatch)

    Best Esports Team

    Astralis (CS:GO)
    G2 Esports (LOL)
    OG (DOTA2)
    San Francisco Shock (OWL)
    Team Liquid (CS:GO)

    Best Esports Event

    2019 Overwatch League Grand Finals
    EVO 2019
    Fortnite World Cup
    IEM Katowice 2019
    League of Legends World Championship 2019
    The International 2019

    Best Esports Coach

    Eric ‘adreN’ Hoag (Team Liquid, CS:GO)
    Nu-ri ‘Cain’ Jang (Team Liquid, LOL)
    Fabian ‘GrabbZ’ Lohmann (G2 Esports, LOL)
    Kim ‘Kkoma’ Jeong-gyun (SK Telecom T1, LOL)
    Titouan ‘Sockshka’ Merloz (OG, DOTA2)
    Danny ‘Zonic’ Sørensen (Astralis, CSGO)

    Best Esports Host

    Eefje “Sjokz” Depoortere
    Alex “Machine” Richardson
    Paul “Redeye” Chaloner
    Alex “Goldenboy” Mendez
    Duan ”Candice” Yu-Shuang

    Hur kommer du rösta? In och följ Spelbloggen på Facebook och kommentera där!